با این ۵ روش خودتان پوستتان را پاکسازی کنید

پاکسازی پوست در منزل

پوست وسیع ترین عضو بدن است و تاثیر زیادی در زیبایی دارد. میتوان گفت تمام افراد تمایل به داشتن پوستی شفاف و زیبا دارند و برای رسیدن به آن روش های مختلفی را امتحان میکنند. با انجام پاکسازی پوست میتوان به این خواسته دست یافت. روشهای پاکسازی پوست بسیار متنوع هستند. در این مقاله به انواع روشهای پاکسازی پوست در منزل خواهیم پرداخت.

روشهای پاکسازی پوست

امروزه بسیاری از مکان ها مانند کلینیک های زیبایی , آرایشگاه ها و… ادعا میکنند که از بهترین روشهای پاکسازی پوست استفاده میکنند و میتوانند پوستی جوان و زیبا به شما هدیه بدهند. خانم ها نیز برای زیباتر شدن به سراغ آن ها میروند غافل از اینکه انجام پاکسازی به روش های مختلفی مانند میکرودرم , پلاژن و… نیاز به وجود افراد متخصص دارد و باید حتما در مکان هایی مانند کلینیک های تخصصی انجام شوند. متاسفانه آرایشگاه ها برای این کار قیمت ارزانی را در نظر میگیرند و خانم ها نیز وسوسه میشوند که برای زیباتر شدن به آرایشگاه ها مراجعه کنند در صورتی که انجام پاکسازی نیاز به محیطی استریل و عاری از آلودگی دارد.

پاکسازی و روشهای پاکسازی پوست چیست؟

عوامل محیطی مانند وجود گرد و غبار و ترکیب آن با چربی بر روی پوست می نشیند و موجب انسداد منافذ پوست میشود. به وجود آمدن انسداد منافذ موجب بروز جوش های سرسیاه و سرسفید میشود و ظاهری نازیبا و کدر را برای چهره شما به همراه می آورد. به عمل پاکسازی پوست از چربی ها و باز کردن منافذ و هچنین تخلیه جوش ها از زیر پوست پاکسازی میگویند. بعد از انجام پاکسازی چهره شما شفاف تر و عاری از هر گونه آلودگی میشود و چهره ای زیباتر و جوان تر خواهید داشت.

روشهای پاکسازی پوست در منزل

بسیاری از افراد ترجیح میدهند که خودشان در منزل پاکسازی را انجام دهند و پوست خود را به روش های کلینیکی نسپارند زیرا برخی از این روش ها دارای عوارضی برای پوست هستند. در این بخش قصد داریم شما را با ۵ روش پاکسازی پوست در منزل آشنا کنیم تا بتوانید به وسیله آن ها چربی ها و آلودگی های اضافه را از پوستتان پاکسازی کنید.

ماسک صورت

پاکسازی پوست با عسل

عسل یکی از مواد طبیعی است که میتوانید به وسیله آن انسداد منافذ پوست را برطرف کنید و آن ها را کوچک تر کنید تا احتمال تجمع چربی در آن ها کاهش یابد. اگر بخشی از پوستتان آسیب هایی مانند آفتاب سوختگی دارد نیز میتوانید با قرار دادن مقداری عسل بر روی آن به رفع التهاب و بهبود آن کمک کنید.

برای انجام پاکسازی پوست با عسل سه قاشق غذاخوری و دو قاشق چای خوری دارچین را با یکدیگر مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست خود نگه دارید و سپس با آب ولرم آن را بشوئید. این کار را ۲ بار در هفته انجام دهید. این روش خانگی به پاکسازی منافذ پوست شما کمک فراوانی میکند.

عسل

خواص عسل برای پوست

عسل به دلیل ترکیباتی که دارد میتواند پوست شما را به خوبی هیدارته و آبرسانی کند . اگر پوست خشکی دارید و میخواهید خشکی آن برطرف شود عسل میتواند به مرور زمان خشکی پوست شما را درمان کند. استفاده مداوم از ماسک میتواند از انسداد منافذ پوستی پیشگیری و همچنین از ترشح بیش از حد چربی در پوست های چرب جلوگیری کند.

پاکسازی پوست با گلاب و گلیسیرین

گلاب و گلیسیرین را به یک نسبت مساوی با هم ترکیب کنید و به طور روزانه آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست تان ماساژ دهید تا به خوبی جذب آن شود. سپس با آب خنک و یا ولرم صورت خود را بشویید. بعد از شستشوی صورت تاثیر فوق العاده گلاب و گلیسیرین را بر روی پوست خود خواهید دید.

گلاب

خواص گلاب برای پوست

گلاب یک ماده طبیعی است که میتواند به خوبی پوست شما را از انواع چربی ها پاکسازی کند. استفاده از گلاب به طور روزمره پوست شما را درخشان و شفاف خواهد کرد و به آن آرامش خواهد داد. علاوه بر استفاده از گلاب در محصولات آرایشی میتوان از آن به عنوان یک تونر طبیعی نیز استفاده کرد و در طول روز آن را بر روی پوست اسپری کرد. این ماده خوشبو میتواند PH پوست را متعادل و منافذ پوست را کوچک کند. ترکیب گلاب با گلیسیرین خاصیت آن را چند برابر میکند. زیرا روغن گلیسیرین نیز خاصیت شفاف کنندگی را به همراه دارد. نکته مهمی که باید در استفاده از گلیسیرین در نظر داشته باشید این است که هیچ گاه از گلیسیرین به طور تنها استفاده نکنید زیرا موجب التهاب پوست خواهد شد. حتما برای استفاده از آن از گلاب و مایعات دیگر استفاده کنید.

پاکسازی پوست با لیموترش

آب لیموترش تازه سرشار از اسید سیتریک است که میتواند با لایه برداری پوست آن را بسیار تمیز و شفاف کند. طریقه پاکسازی پوست با لیموترش به این صورت این است که آب لیموترش تازه را بگیرید و سه بار در هفته به مدت ۱۰ دقیقه آن را بر روی پوست خود قرار دهید و سپس صورت خود را با آب ولرم به خوبی بشوئید. پس از شستن پوست تان از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید. نکته مهمی که باید در استفاده از آب لیموترش در نظر بگیرید این است که استفاده بیش از حد از آن موجب خشکی پوست شده و نباید آن را به مدت زیادی بر روی پوست ماساژ دهید. افرادی که دارای پوستی خشک هستند نباید از آب لیموترش برای پاکسازی پوست شان استفاده کنند.

لیموترش

خواص آب لیموترش برای پوست

همانطور که گفتیم آب لیموترش به دلیل دارا بودن اسید سیتریک توانایی نفوذ به منافذ پوست را دارد و میتواند پوست شما را عمیقا پاکسازی کند. پوست لیموترش هم توانایی تمیز کردن پوست شما و خاصیت پیشگیری از انسداد منافذ را دارد. میتوانید هفته ای دوبار از پوست لیموترش نیز بر روی صورت خود استفاده کنید و بعد از ۵ دقیقه آن را بشویید.

پاکسازی پوست با جوش شیرین

بهترین روش برای پاکسازی پوست با جوش شیرین این است که دو قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری آب ترکیب کنید. ترکیبی مانند خمیر به دست می آید. خمیر به دست آمده را یک بار در هفته بر روی پوست خود بگذارید و ماساژ دهید. بهتر است که ماساژ به طور دورانی باشد و به مدت ۵ دقیقه ادامه پیدا کند. بعد از چند بار استفاده شاهد شفاف تر شدن و تمیز تر شدن منافذ پوست خود خواهید بود.

جوش شیرین

خواص جوش شیرین برای پوست

جوش شیرین ماده ای است که میتواند نقش لایه بردار را ایفا کند. زیرا به خوبی سلول های مرده پوست را از آن جدا میکند و مانند بقیه لایه بردارهای طبیعی موجب پیشگیری از انسداد منافذ میشود. بعد از چند بار استفاده از جوش شیرین PH پوست شما متعادل خواهد شد.

پاکسازی پوست با سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ جزو آن دسته از موادی است که میتواند آلودگی ها را از سطح پوست شما پاک کند به شرطی که آنقدر آن را هم بزنید تا پف کند! نحوه استفاده از این ماسک خانگی فوق العاده به این صورت است که سفیده و زرده تخم مرغ را از یکدیگر جدا کنید و سفیده تخم مرغ را قبل از استفاده به خوبی هم بزنید تا پف کند. سپس میتوانید مقداری ۱ قاشق چای خوری آب لیموترش تازه و یا ۱ قاشق چای خوری عسل طبیعی را به آن اضافه کنید. خمیری که به دست می آید را بر روی صورت خود بگذارید. اجازه دهید تا خمیر بر روی پوست شما خشک شود. سپس میتوانید به کمک یک دستمال آن را پاک کنید سپس با آب ولرم صورت خود را بشوئید.

سفیده تخم مرغ

خواص سفیده تخم مرغ برای پوست

تخم مرغ سرشار از کلسیم است و میتواند منبع تغذیه ای خوبی به شمار برود. اما خواص تخم مرغ برای پوست نیز اثبات شده است و سفیده آن دارای ترکیباتی است که میتواند خاصیت پاکسازی را داشته باشد. این ماده خوشمزه میتواند جوش های سرسیاه بینی و گونه را از بین ببرد و منافذ را تنگ تر کند. اگر بعد از فعالیت روزانه احساس کردید پوست تان کمی آلودگی به خود جذب کرده و تیره شده است میتوانید قبل از خواب از سفیده تخم و ترکیب آن با مواد دیگر استفاده کنید و پوستی تمیز و شفاف داشته باشید.

روشهای پاکسازی پوست | نکات مهم

پاکسازی پوست یکی از کارهایی است که باید بر اساس نوع پوست انجام شود. نمیتوان از یک ماسک برای تمام پوست ها استفاده کرد زیرا نتیجه یکسانی دریافت نخواهید کرد. در ادامه به نکات مهم قبل از پاکسازی برای انواع پوست اشاره میکنیم:

پاکسازی پوست خشک

اگر پوستی خشک دارید قبل از انجام پاکسازی صورت تان را به وسیله یک شوینده ملایم مانند صابون های کرم دار و آب به خوبی بشویید تا چربی های اضافه از روی پوست پاک شوند. بهتر است که بعد از شستشوی صورت تان از حوله استفاده نکنید و اجازه دهید آب آن به طور طبیعی خشک شود. به شما پیشنهاد میکنیم برای اینکه نتیجه بهتری از پاکسازی بگیرید بعد از شستشوی صورت از یک دستگاه بخور استفاده کنید زیرا موجب رطوبت رسانی شده و آلودگی ها را تخلیه میکند. بعد از انجام این مراحل میتوانید به یکی از روش هایی که در بالا گفتیم اقدام به پاکسازی صورت کنید.

پاکسازی پوست چرب

اگر دارای پوستی چرب هستید و قصد دارید که پوست تان را پاکسازی کنید باید قبل از آن به وسیله صابون های گلیسیرینه پوست خود را به خوبی بشوئید و سپس اقدام به استفاده از کاغذهای خشک کنید. کاغذهای خشک را بر روی پوست تان قرار دهید تا چربی اضافه آن را بگیرد. نگران نباشید این کاغذها آسیبی به پوست شما وارد نمیکنند.

پوست چرب

پاکسازی پوست معمولی

همانطور که میدانید پوست های معمولی جزو ایده آل ترین پوست ها به شمار میروند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که ایده آل ترین پوست را دارید فقط کافی است قبل از اقدام به پاکسازی صورت خود را به وسیله شوینده های ملایم بشویید و سپس شروع به پاکسازی پوست خود کنید. اما این نکته را نیز در نظر بگیرید که استفاده از دستگاه بخور صورت برای شفافیت تمام پوست ها توصیه میشود. چه پوست های خشک و چرب و چه پوست های ایده آل!

ارسال دیدگاه