دریافت کلاژن، قرص یا کرم؟

چروک دور چشم

دریافت کلاژن، آیا جذب کلاژن از طریق کرم و قرص امکان پذیر است؟ کدام یک بهتر است؟ کلاژن یکی از محبوب ترین پروتئین های بدن است که نقش مهمی در سلامت و زیبایی پوست دارد. کلاژن به طور طبیعی در بدن تولید میشود و کمبود آن باعث ایجاد چین و چروک در پوست و افتادگی آن می شود. دریافت کلاژن نه تنها برای پوست مفید است بلکه سایر اعضای بدن مانند قلب، مغز، ناخن و مو نیز از وجود کلاژن بهره مند هستند. به همین دلیل افراد به دنبال دریافت هر چه بیشتر این پروتئین هستند. همین مساله باعث میشود که به سراغ انواع مکمل هایی که به صورت قرص و کرم در بازار وجود دارند بروند و بخواهند که از این طریق کلاژن بیشتری دریافت کنند. در این مقاله به بررسی دریافت کلاژن از طریق قرص و کرم خواهیم پرداخت.

کلاژن

کلاژن فراوان ترین پروتئینی است که در بدن یافت میشود. شاید با شنیدن نام این پروتئین سریعا به یاد پوست و زیبایی آن بیفتید اما دریافت کلاژن فقط برای پوست مفید نیست. بلکه برای سلامت ناخن ها، مو، اعضای داخلی بدن مانند قلب و مغز نیز مفید است و دریافت کلاژن به مقدار کافی باعث میشود که شما در وضعیت سلامتی بهتری قرار بگیرید. علاوه بر تاثیر کلاژن بر روی قلب و مغز میتوان بر بهبود عملکرد ماهیچه ها و عضلات بدن نیز اشاره کرد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید افزایش میزان کلاژن در بدن میتواند علائم مربوط به بیخوابی را نیز کاهش دهد. میزان کمبود این پروتئین توسط پزشکان متخصص تعیین میشود.

بهترین راه دریافت کلاژن

بهترین روش برای افزایش کلاژن سازی در بدن مصرف میوه ها و مواد غذایی حاوی این پروتئین است. اما دو روش عمده غیر از تغذیه سالم برای دریافت کلاژن نیز وجود دارد و آن هم مصرف کلاژن به صورت کرم و قرص است. این مکمل ها میتوانند کمبود کلاژن در بدن را جبران کنند و آن را به حد نرمال و طبیعی برسانند.

دریافت کلاژن

دریافت کلاژن به صورت کرم

محصولات حاوی کلاژن به وفور در صنعت آرایش و محصولات مراقبت از پوست یافت میشود. اما آیا واقعا این محصولات موثرند؟ آیا میتواند میزان کلاژن را از طریق مصرف کرم های حاوی این پروتئین دریافت کرد؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوالات برسید.

کرم های حاوی کلاژن

بسیاری از افرادی که با بالا رفتن و افزایش سن شان دچار شل شدگی و افتادگی پوست میشوند برای درمان آن به فکر استفاده از کرم های حاوی کلاژن می افتند تا با دریافت کلاژن بتوانند جوانی و زیبایی را به پوست شان برگردانند. این نوع از کرم ها به افراد کمک میکنند تا روند کلاژن سازی در پوست شان دوباره شکل بگیرد. اما در انتخاب کرم های حاوی کلاژن بسیار دقت کنید زیرا بسیاری از تبلیغات فقط جنبه درآمد زایی دارد و مصرف آن ها هیچ گونه تاثیری در بهبود پوست شما نخواهد داشت. پس بهترین کار این است که قبل از انتخاب کرم با پزشک متخصص مشورت کنید و محصولاتی را انتخاب کنید که دارای تاییدیه های وزرات بهداشت است.

مصرف کلاژن

نکته مهم در مصرف کرم های حاوی کلاژن

در مصرف این نوع از کرم ها شما میتوانید به طور مستقیم کلاژن را دریافت کنید اما این مساله نیاز به صبر دارد زیرا مدت زمانی لازم است تا کلاژن سازی در پوست شما تحریک شود و روند آن شروع شود. پس برای کسب نتیجه عجله نکنید.

دریافت کلاژن به صورت قرص

برخی از افراد برای دریافت کلاژن به خوردن مکمل ها و قرص ها روی می آورند. در مصرف قرص های حاوی کلاژن مانند کرم ها باید صبر داشت. زیرا نمیتوان کمبود کلاژن را یک شبه و سریع جبران کرد. طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصان ثابت شده است که مصرف کلاژن و جبران کمبود آن در بدن میتواند علاوه بر ایجاد زیبایی و رفع چین و چروک در پوست در رشد موها و سلامت عمومی بدن نیز تاثیر گذار باشد. این پروتئین میتواند ریزش مو را قطع کرده و موها را پرپشت کند. ویتامین C به عنوان مکمل کلاژن عمل میکند و مصرف این دو با یکدیگر میتواند تاثیر کلاژن را بیشتر کند.

قرص کلاژن

مصرف قرص حاوی کلاژن

در مکمل ها به طور تقریبی ۱ گرم کلاژن در هر قرص وجود دارد. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که به دلیل عدم جذب سریع کلاژن توسط بدن نمیتوان خیلی سریع نتیجه آن را مشاهده کرد. اما به هر حال مصرف قرص های حاوی کلاژن میتواند عمل کلاژن سازی در بدن را تحریک کرده و باعث شود که این پروتئین در بدن تولید شود.

ترکیبات قرص های حاوی کلاژن

معمولا ترکیباتی که در این قرص ها بکار میرود شامل ویتامین A , C , E , B6 است که علاوه بر آن میتوان به کلسیم، گلوکزامین و پرولین نیز اشاره کرد. البته در این نوع از مکمل ها عصاره های گیاهی که حاوی کلاژن هستند نیز وجود دارد مانند هسته انگور. مصرف این قرص ها نباید به صورت خودسرانه باشد و لازم است قبل از تهیه و مصرف آن ها حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا میزان کمبود این پروتئین در بدن تان را تشخیص دهد و بر اساس آن دوز مصرف دارو را تعیین کند.

مصرف مکمل های کلاژن برای این افراد ممنوع است

مصرف قرص های حاوی کلاژن برای خانم هایی که در دوران بارداری هستند مناسب نیست زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای آن ها و جنین شود.

علاوه برا خانم های باردار، خانم هایی که در دوران شیردهی هستند نیز نباید از مکمل های کلاژن استفاده کنند. مگر اینکه با مشورت پزشک متخصص باشد.

مکمل های حاوی کلاژن نباید توسط کودکان مصرف شود زیرا برای آن ها عوارض دارد.

زنان باردار

مکمل های پودری و مایع

علاوه بر کرم ها و قرص های حاوی کلاژن، مکمل هایی نیز به صورت پودر و مایع نیز در بازار موجود هستند. از آنجایی که کلاژن در تقویت عضله و ماهیچه ها نیز نقش مهمی دارد بسیاری از ورزشکاران از این مکمل ها استفاده میکنند تا بتوانند به وسیله آن ها عضلاتی قوی تر و بزرگ تر داشته باشند. اما مکمل های پودری و مایع نیز باید با مشورت پزشک و افراد متخصص مصرف شوند تا عارضه ای برای فرد مصرف کننده به دنبال نداشته باشند.

ارسال دیدگاه