کرم های BB و CC و DD چه نوع کرم هایی هستند؟

کرم های آرایشی

حتما تا به حال کرم های چند منظوره را شنیده اید. این نوع از کرم ها که با نام های اختصاری BB و CC و DD به بازار عرضه میشوند افراد را در انتخاب دچار سردرگمی میکنند و نمیدانند که ویژگی هر کدام از این کرم ها چیست. در این مقاله به بررسی جامع و کامل کرم های چند منظوره تحت عنوان BB و CC و DD خواهیم پرداخت تا شما بتوانید بعد از شناخت کافی انتخاب درست داشته باشید.

کرم های چند منظوره

مدت زمان زیادی نیست که کرم های چند منظوره توجه خانم های زیبا طلب را به خود جلب کرده است. این کرم ها که تحت عنوان BB و CC و DD وجود دارند کاربردهای مختلفی را شامل میشوند. میتوان گفت تقریبا تمام نیاز پوستی افراد با استفاده از این کرم ها برطرف میشود. چون چندین ویژگی در یک کرم وجود دارد. اما بسیاری از خانم ها تفاوت کرم های BB و CC و DD را نمیدانند و در انتخاب و مصرف آن ها سردرگم هستند. به خصوص اینکه اغلب برندهای معتبر این کرم ها را تولید و روانه بازار کرده اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی ویژگی های این محصول بپردازیم.

کرم های BB

نام اختصاری BB مخفف عبارت ” Beauty Balm ” است که به معنای مرطوب کننده می باشد. کرم های BB برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ ابداع شدند اما از سال ۲۰۱۲ راه خود را در بازارهای آمریکای و اروپایی باز کردند. کرم BB در سال های اولیه فقط توسط خانم های کشورهای آسیای شرقی استفاده میشد و توانست به خوبی رضایت افراد را به خود جلب کند.  پس از وارد شدن این محصول به کشورهای ژاپن , چین و آسیای شرقی کم کم وارد آمریکا و اروپا نیز شد. میتوان به جرات گفت که این محصول یک کرم چند منظوره است که در ادامه به معرفی ویژگی های آن پرداخته ایم.

ویژگی های کرم BB

قبل از تولید و عرضه کرم های چند منظوره افراد مجبور بودند که از چندین کرم مختلف استفاده کنند مانند مرطوب کننده ها , ضد آفتاب ها , کرم پودرها و… اما کرم های BB توانست به خوبی ویژگی های مختلف را در یک جا جمع کند و نیاز افراد را به چندین کرم برطرف کند. استفاده از کرم های BB میتواند به طور همزمان منافذ پوست شما را پوشش دهد و با داشتن رنگدانه های طبیعی ظاهری یکدست و یکنواخت برای آن ایجاد کند. علاوه بر آن خاصیت مرطوب کنندگی بالای آن شما را بی نیاز از هر مرطوب کننده ای خواهد کرد.  همچنین دارا بودن خاصیت SPF موجب میشود که کرم BB مانند یک کرم ضد آفتاب عمل کند و پوست شما را در برابر اشعه های مضر محافظت کند.

محدودیت های کرم BB

هر محصولی علاوه بر مزایا دارای محدودیت هایی نیز هست. کرم های BB هم از این قاعده مستثنی نیستند و به این دلیل که نسل اول از کرم های چند منظوره محسوب میشوند طبیعتا دارای محدویت هایی به شرح نیز هستند:

کرم BB
میزان ماندگاری

نباید از کرم های BB انتظار ماندگاری طولانی مدت را داشت. در طول روز اثر آن از بین می رود و نیاز به تمدید مجدد خواهد داشت.

میزان SPF

خاصیت ضد آفتابی کرم های BB برای یک روز کاری در محیطی سربسته کفایت میکند. اگر قصد پیاده روی و یا قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید را دارید به شما توصیه میکنیم از کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر استفاده کنید.

محدودیت رنگ

کرم های BB تنوع رنگی بالایی ندارند و در چند رنگ محدود عرضه شده اند. به همین دلیل نمیتوانند پرده های رنگی مختلف پوست را پوشش دهند.

جذب چربی پوست

افرادی که پوستی چرب دارند اغلب از کرم های BB ناراضی اند زیرا این کرم های توانایی جذب چربی اضافه پوست را ندارند.

پوشش دهی

پوشش دهی کرم های BB معمولی است و برای پوست هایی که مشکل خاصی ندارند گزینه مناسبی محسوب میشود اما اگر دچار ناهمواری و یا عارضه ای درپوست هستید این نوع از کرم های چند منظوره پاسخگوی شما نخواهند بود.

کرم های CC

نام اختصاری CC مخفف عبارت “color corrector” است. این عبارت به معنی اصلاح کننده رنگ است. کرم های CC میتوانند تا حدی رنگ پوست را اصلاح کنند و در عین حالی که نسبت به کرم های BB سبک ترند اما قدرت پوشانندگی بالاتری دارد. اگر دچار قرمزی و کک و مک در پوست تان هستید و میخواهید که از کرم های چند منظوره استفاده کنید کرم CC را به شما پیشنهاد میکنیم. این کرم ها نیز مانند کرم های BB توسط برندهای مختلف ساخته میشوند و دارای خاصیت مرطوب کنندگی و همچنین ضد آفتابی دارند.

کرم های CC

ویژگی های کرم CC

از مهم ترین ویژگی های کرم های CC خاصیت ضد چین و چروکی و روشن کنندگی پوست است. کرم های CC دارای رنگ روشن تری نسبت به کرم های BB هستند و بعد از استفاده از آن ها پوست شما یک درجه روشن تر میشود. اگر میخواهید که از یک کرم مناسب به عنوان زیرساز آرایش استفاده کنید کرم های CC گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. زیرا پوست را یکنواخت کرده و عیوب آن را می پوشانند. یکی از ویژگی های مثبت این کرم ها نسبت به کرم BB تنوع بیشتر در رنگ است و میتوانید با انتخاب مناسب ترین رنگ زیبایی را به پوست خود هدیه کنید. کرم های CC نسبت به کرم های BB دارای جلوه مات تری هستند.

محدودیت های کرم CC

محدودیت این کرم های نسبت به کرم های BB کمتر است زیرا دارای تنوع رنگی بیشتر , جلوه ای مات و برطرف کردن قرمزی و زردی پوست هستند. کرم هایی CC نسل بعدی کرم های BB محسوب میشوند و میتوانند نیازهای شما را بهتر برآورده کنند.

کرم های DD

نام اختصاری DD مخفف عبارت ” Dynamic Do-All ” است که به معنای “پویا و همه کاره” نیز ترجمه میشود. کرم های DD نسل سوم از کرم های چند منظوره محسوب میشوند که مهم ترین کارایی و تمرکز آن ها بر روی خاصیت ضد پیری است. جدیدترین نسل کرم های چند منظوره به عنوان کرم های ” آنتی ایج ” نیز استفاده میشود. زیرا بعد از مدتی استفاده متوجه خواهید شد که چروک های پوست تان به مراتب کمتر شده است. کرم های DD علاوه بر خاصیت ضد پیری ترکیبی از دو نسل قبلی خود نیز می باشد که ویژگی جوان سازی پوست را در دراز مدت به همراه خواهد داشت.

ویژگی های کرم DD

سومین نسل از کرم های چندمنظوره به عنوان کرم های ضد چروک استفاده میشوند و گزینه بسیار مناسبی برای افراد میانسال و سالخورده به شمار می آیند. کرم های DD به صورت روزانه استفاده میشوند . بهبود و اصلاح رنگ پوست که یکی از مهم ترین ویژگی های کرم های CC بود در این کرم نیز یافت میشود. و میتواند با دارا بودن خاصیت ضد آفتابی از پوست شما در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کند.

محدودیت های کرم DD

 کرم های DD نیز مانند دو نسل قبلی دارای محدودیت هایی است. اولین محدودیت این نوع از کرم ها کمیاب بودن آن هاست. زیرا فقط یکی از برندهای معتبر در دنیا توانایی تولید آن را تا به امروز داشته است. به همین دلیل تنوع برند در آن بسیار کمتر از دو نسل قبلی است. دومین محدودیتی که میتوان از آن یاد کرد قیمت بالای آن است. بالا بودن قیمت و کمیاب بودن این کرم از تنها محدودیت های آن است. زیرا ویژگی های منحصر به فرد این محصول بسیار زیاد و چشمگیر است.

کرم DD

فاکتورهای مهم در انتخاب کرم های چندمنظوره

نوع پوست

نوع پوست مهم ترین فاکتور در انتخاب هر نوع کرمی است. در خصوص انتخاب کرم های چندمنظوره نیز باید این فاکتور مهم را در نظر بگیرید. اگر پوستی خشک دارید باید کرمی را انتخاب کنید که دارای خاصیت مرطوب کنندگی باشد تا رطوبت مورد نیاز آن را تامین کند. اگر پوستی چرب دارید باید کرم هایی را انتخاب کنید که فاقد چربی یا اصطلاحا “Oil free” باشند. زیرا این کرم ها از براق شدن پوست شما جلوگیری میکنند و چربی اضافه آن را نیز به خود جذب خواهند کرد. علاوه بر این منافذ باز پوست را نیز پوشش میدهند و پوستی یکنواخت را به شما هدیه میدهند.

پوست

 میزان SPF

کرم های چندمنظوره دارای SFP هستند و میتوانید با توجه به نیاز خود از خاصیت ضد آفتابی آن ها بهره ببرید. زیرا این کرم ها میتوانند به خوبی از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشدی محافظت کنند. در پوست های روشن باید میزان SPF30 و در پوست های تیره میزان SPF15 باشد تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. زیرا هر چه پوست تیره تر باشد باید از میزان کمتری SPF استفاده کند. بالا بودن این میزان موجب تیره تر شدن پوست خواهد شد. اما در پوست های روشن اینگونه نیست و بالا بودن میزان SPF موجب تیرگی پوست نمیشود.

رنگ پوست

همانطور که گفتیم این نوع از کرم های قابلیت پوشانندگی نیز دارند. عرضه کرم ها در رنگ های مختلف به دلیل سازگاری آن ها با انواع رنگ پوست است. پس قبل از خرید این کرم ها رنگ پوست خود را به خوبی بشناسید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین رنگ آن ها را انتخاب کنید.

نحوه استفاده از کرم های BB و CC و DD

میتوان از این کرم های به عنوان زیرساز آرایش نیز استفاده کرد. اگر قصد دارید که به عنوان زیرساز استفاده کنید میتوانید مقداری از آن را با براش و یا پد اسفنجی بر روی پوست تان بزنید و خوب ماساژ دهید تا جذب شود. سپس اقدام به استفاده از پنکک و یا کرم پودر کنید. اما اگر میخواهید که به تنهایی از آن استفاده کنید میتوانید مقدار مناسبی از آن را بر روی پوست تان بزنید و چند دقیقه منتظر بمانید تا به خوبی بر روی پوست تان بنشیند. به شما توصیه میکنیم برای افزایش خاصیت ضد آفتابی این کرم های قبل از استفاده از آن ها از کرم های ضد آفتاب بر روی پوست خود بزنید و سپس اقدام به زدن کرم های چندمنظوره کنید.

ارسال دیدگاه