خواص هیالورونیک اسید

خواص هیالورونیک اسید برای پوست

در این مقاله سعی داریم تا یک نگاه جامع و کلی به خواص اسید هیالورونیک داشته باشیم و سعی می کنیم تا تمام مسائل مربوط به این ماده پر طرفدار را بررسی کنیم. اسید هیالورونیک اغلب توسط متخصصین پوست و مو، پزشکان فوق تخصص روماتولوژی تجویز و توصیه می شود. اسید هیالورونیک برای موارد: ترمیم بافت و ظاهر پوست، کاهش درد مفاصل و سایر علائم مرتبط با پیری تجویز و استفاده می شود. یکی از کارهای که این اسید انجام می دهد پر کردن چین و چروکهای پوست، آبرسانی در سطوح عمیق، رطوبت رسانی و ترمیم پوست آسیب دیده یا خشک از تاثیرات استفاده از این ماده است که با اتصال هیالورونیک اسید به ملکول های کلاژن و یکپارچگی ماتریکس خارج سلولی میسر می شود.

در حقیقت اسید هیالورونیک چه چیزی است

می توان گفت که اسید هیالورونیک یک ماده طبیعى است که در بافت طبیعی تمام موجودات زنده موجود است، درصد وجود این ماده در موجودات مختلف متفاوت می باشد، این ماده در گیاهان، پستانداران، حشرات، موجودات دریایی و کلا در تمام موجودات زنده کم و بیش یافت می شود، درصد بالای از اسید هیالورونیک در بافت های همبند و بافتهای لزج موجود است و در انسان این ماده بیشتر در مایع اطراف چشم وجود دارد. همچنین به صورت متوسط و با درصد کمتر این ماده در غضروف، مایع مفصلی و در بافت همبند پوست انسان نیز وجود دارد.

 

می توان گفت در بافت پوستى هر انسان، اسیدهیالورونیک یک ماده ژله ای می باشد که فضاى بین کلاژن و فیبرهاى الاستین را پر میکند. وظایف این ماده (اسیدهیالورونیک) در پوست انسان عبارت است از: ایجاد مکانیزم حمل مواد مغذى ضرورى از جریان خون به سلولهاى پوستى یعنی نقش رابط را دارد – آبرسانی به پوست با مکانیزم ترکیب شدن با ملکولهای آب – به عنوان یک بالشتک و ضربه گیر در برابر آسیبهای مکانیکى و شیمیایى محیطی عمل می کند.

با گذر زمان و به دلیل فرآیند طبیعى پیرشدن بدن انسان و البته تمام موجودات زنده و یا به دلیل تماس با عوامل محیطى و طبیعی از قبیل آلودگی هوا و تابش آفتاب، بخشی از ذخیره طبیعى اسید هیالورونیک بدن تجزیه و تخریب میشود و می توان گفت که جلوی این روند را تا کنون کسی نتوانسته بگیرد و یک روند طبیعی می باشد.

 

به خاطر این موضوع از حدود چهل سال پیش سعی شد تا شکلهای مصنوعى اسید هیالورونیک تولید شده و اصلی ترین هدف از تولید آن استفاده از این ماده در درمان بیماریهای روماتیسمی، چشم پزشکى و ترمیم زخم بوده است. به دلیل موفقیت در تولید این ماده با کیفیت بسیار بالا و نتایج بسیار چشم گیری که در درمان بیماری های روماتیسمی و چشم پزشکی و سوختگی از خود نشان داده است متخصصین زیبایی اخیراً و در یک دهه گذشته اشکال مصنوعى اسید هیالورونیک را براى مصارف زیبایی تولید کرده اند که اغلب در زیبایی صورت به کار میروند.

روش های تزریق اسیدهیالورونیک چگونه است و در چه مناطقی از صورت بیشترین استفاده را دارد؟

تجویز و تشخیص استفاده از این ماده باید توسط پزشک متخصص انجام شود و قبل از هر نوع تزریقی باید آزمایش های خاصی را هر فرد انجام شود تا از بوجود آمدن عوارض احتمالی در فردی که بر روی او تزریق انجام می شود جلوگیری شود مثل حساسیت های پوستی و آلرژی های مختلف و پس زدن سیستم دفاعی بدن و ده ها مورد دیگر …

تزریق اسید هیالورونیک میتواند به عنوان یک پرکننده پوستى در بهبود و قوام پوست و درمان فرورفتگی های پوستی ناشی از انواع زخم، اسکار یا خطوط عمیق که بر اثر پیری بوجود آمده اند به کار گرفته شود.

بعضی از نقاطی از صورت که می توان با اسید هیالورونیک تصحیح شوند عبارت اند از :

 • خط اخم بین ابروها (Glabella lines)
 • خطوط سیگارى ها که خطوط عمودى دوردهان هستند (Perioral area)
 • خطوط گوشه دهان (Marionette lines) که به آن خطوط غم هم میگویند
 • خطوط پیشانی
 • زخمهاى پوستى
 • چروکهای کنار چشم (Perioral wrinkles) یا همان خطوط پا کلاغی
 • درمان گودی زیرچشم
 • درمان خط خنده (که از کنار بینی به گوشه دهان متصل میشود) (Nasolabial folds)
 • برجسته کردن چانه و گونه ها
 • واضح و برجسته کردن لب
 • اسکار آکنه
 • بعضی از زخمهای صورت

محصول مرتبط: یکی از بهترین تولید کننده های سرم هیالورونیک در دنیا شرکت روژی ایتالیا می باشد که می توانید مشخصات دقیق این محصول را مشاهده کند: سرم قطره مرطوب کننده هیالورونیک

استفاده از اسید هیالورونیک برای چه کسانی مناسب است و مراحل آن چگونه می باشد؟

می توان گفت استفاده از اسیدهیالورونیک تقریباً برای همه افراد مناسب می باشد و در ۹۵% از افراد هیچ مشکل خاصی بوجود نمی آورد، دلیل آن این است که اسید هیالورونیک از نظر شیمیایى بین همه گونه های جانوری یکسان می باشد و در نتیجه آلرژى و پس زدن سیستم دفاعی بدن به آن بسیار نادر است. این مساله برعکس کلاژن گاوى می باشد که بین آزمایش پوستى آن و استفاده از آن حدود هشت هفته زمان نیاز دارد. استفاده از اسید هیالورونیک براى افراد حساس به کلاژن گاوى هم مناسب است و توصیه می شود.

مراحل تزریق و استفاده از اسید هیالورونیک در یک مرکز پزشکی تخصصی و توسط پزشک متخصص انجام می شود که به صورت زیر می باشد :

 • مکان مورد استفاده با داروى ضدعفونى پاک میشود
 • در اکثر موارد برای راحتی شخصی که تزریق بر روی ایشان انجام می شود از داروى بی حسی موضعی استفاده می شود
 • روش تزریق اسید هیالورونیک به تکنیک و تجربه پزشک بستگی دارد
 • بسته به محل استفاده از اسید هیالورونیک امکان دارد محل تزریق ماساژ داده شود
 • محل تزریق ممکن است کمی قرمز و یا متورم شود که معمولاً طی چند روز رفع می شود

در آخر باید به این موضوع اشاره کرد که اگر از ژل اسید هیالورونیک استفاده می کنید باید بدانید که مدت دوام آن در بدن شما دائمى نمی باشد. فرقی نمی کند از چه نوع از این ماده استفاده می کنید  آیا از اسید هیالورونیک طبیعى استفاده کردید و یا از اسید هیالورونیک مصنوعی از هر نوعی استفاده کرده باشید پس از تزریق این ماده به تدریج تجزیه و جذب بدن شما خواهد شد. در اکثر موارد استفاده، مدت دوام اسید هیالورونیک بین ۹ تا ۱۸ ماه می باشد و در صورت نیاز میتوان تزریق را تکرار کرد.

 

نوشته های مرتبط

لب
پروتز لب
پروتز لب
کرم های آرایشی

ارسال دیدگاه