پروتز لب چه عوارضی دارد؟

پروتز لب

عوارض پروتز لب , یکی از عمل هایی که در چند سال اخیر در بین جوان ها شایع شده است عمل پروتز لب است که موجب برجسته سازی آن خواهد شد. این عمل به روش های مختلفی انجام میشود که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم. اما آیا عوارض پروتز لب را میدانید؟ آیا میدانید که یکی از عوارض پروتز لب عفونت های شدید در بدن است؟ با این مقاله همراه باشید تا این عمل را که متاسفانه جزو عمل های زیبایی محسوب میشود را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

عوارض پروتز لب

عوارض پروتز لب , امروزه جوانان تمایل بیشتری به زیبایی و دیده شدن دارند اما بسیاری از آن ها راه خود را اشتباه می روند. برخی از عمل های زیبایی مانند برجسته و حجیم کردن لب ها از طریق پروتز یکی از آن هاست که موجب بروز عوارضی برای افراد خواهد شد. شبیه شدن به افراد مشهور و سلبریتی ها , داشتن لب هایی زیبا و… از دلایل افراد به خصوص خانم ها برای انجام این عمل است. وارد کردن هر جسم خارجی به بدن شما را دچار عوارض خواهد کرد. لب نیز یکی از اعضای حساس چهره است که انجام عمل بر روی آن با درد شدید همراه خواهد بود.

روش های انجام عمل پروتز لب

عمل پروتز لب به سه روش جراحی , تزریق ژل و تزریق چربی در افراد صورت می پذیرد که معمولا با بیهوشی عمومی قابل انجام است.

روش جراحی

روش جراحی جزو دردناک ترین روش های انجام عمل پروتز لب محسوب میشود. زیرا در ابتدای عمل دو شکاف در گوشه دهان ایجاد میشود و با ایجاد یک تونل در لب های بیمار پروتز را وارد آن می کند. بعد از وارد کردن پروتز در لب ها پزشک با انجام دستکاری فرم آن را اصلاح میکند و سپس اقدام به بستن شکاف های گوشه دهان میکند. نحوه دقیق ایجاد شکاف ها و تعداد آن ها بر روی لب بستگی به تکنیک های پزشک دارد و ممکن است مجبور به ایجاد بیش از دو شکاف شود. انجام این روش حدود یک ساعت زمان می برد و در حالت بیهوشی عمومی صورت می پذیرد.

جراحی

تزریق ژل

ماده ای که در این روش به لب های تزریق میشود ماده به نام ” هیالورونیک اسید ” است. تزریق ژل را میتوان یک روش موقتی نامید زیرا زمان ماندگاری آن بین ۶ ماه تا ۱ سال است و بعد از آن کاملا جذب میشود. اگر بخواهید لب های حجیمی داشته باشید باید مجددا تزریق هیالورونیک اسید را انجام دهید. از عوارض پروتز لب از طریق تزریق ژل میتوان به جابجایی ژل و گلوله گلوله شدن آن در لب ها اشاره کرد. این عوارض در بخش پایینی لب مشهود تر است. نوع ژل و کیفیت آن میتواند عوارض تزریق را کمتر و یا بیشتر کند. همچنین نحوه تزریق امری بسیار مهم است که باید به دست پزشک متخصص انجام شود.

تزریق ژل

تزریق چربی

بسیاری افراد برای حجیم تر و برجسته کردن لب هایشان به سراغ تزریق چربی می روند. زیرا عوارض پروتز لب از این روش بسیار کمتر اتفاق می افتد. در تزریق چربی ماده از بدن فرد گرفته میشود و به لب ها تزریق میشود. این ماده میتواند چربی های اضافه در پهلو و ران باشد. مقدار جذب چربی در هفته اول به میزان ۵۰ درصد است و بعد از دو بار تمدید میتوان آن را ماندگار کرد. تزریق چربی دارای عوارض کمتری است.

تزریق چربی

عوارض پروتز لب چیست؟

عدم توانایی در حرکت لب ها

بعد از انجام پروتز به دلیل سفت شدن لب ها دچار عدم توانایی در حرکت خواهید شد. به راحتی نخواهید توانست لبخند بزنید و یا حتی صحبت کنید. عفونت های احتمالی و جابجا شدن پروتز و حتی بیرون زدگی آن از لب ها علاوه بر ایجاد ظاهری نازیبا موجب آزار شما خواهد شد. اگر از روش جراحی استفاده کرده اید به این دلیل که جنس پروتز از سیلیکون است و نسبت به بافت لب های شما ماده ای سفت تر می باشد شما دیگر توانایی لمس طبیعی را نخواهید داشت.

آلرژی به مواد بی حس کننده

از ماده ای به نام لیدوکوئین برای بی حس کردن لب های بیمار استفاده می شود. آلرژی به این ماده و عدم اطلاع بیمار و پزشک موجب بروز عوارضی برای فرد خواهد شد. اگر قبل از عمل از حساسیت و آلرژی خود مطلع بودید باید پزشک را در جریان بگذارید تا از تزریق کلاژن در قسمت های حساس اجتناب کند.

ایجاد اسکار

در روش هایی مانند عمل جراحی ممکن است بعد از ایجاد شکاف در گوشه های لب و بستن آن ها اسکارهایی در لب های شما ایجاد شود که برطرف کردن آن ها نیاز به زمان و درمان مجدد خواهد داشت. علاوه بر این عفونت ها و اختلالات انعقادی نیز از دیگر عوارض پروتز لب است.

ظاهری مصنوعی

ایجاد ظاهر مصنوعی را نمیتوان جزو عوارض پزشکی محسوب کرد اما میتوان آن را در دسته عوارض ظاهری قرار داد. تمام افرادی که به این عمل روی می آورند به دنبال زیباتر شدن هستند اما معمولا بعد از عمل شاهد به وجود آمدن ظاهر مصنوعی و پف شدگی لب هایشان خواهند بود.

جابجایی پروتز و ژل

یکی از مهم ترین عوارض پروتز لب جابجایی پروتز و ژل است. گلوله گلوله شدن و همچنین ایجاد فرورفتگی در بخش هایی از لب موجب میشود که شما برای همیشه زیبایی لب هایتان را از دست بدهید.

تورم و خون ریزی

ایجاد تورم و قرمزی و همچنین خون ریزی در محل انجام پروتز و تزریق یکی از شایع ترین عوارض پروتز لب است که ممکن است بهبود آن نیاز به زمان زیادی داشته باشد.

تورم و خون ریزی

چه افرادی نباید عمل پروتز لب را انجام دهند؟

عمل پروتز لب نیز مانند تمام اعمال جراحی و زیباسازی دارای محدودیت است. افرادی که دچار مشکلات زیر هستند تحت هیچ شرایطی نباید اقدام به انجام این عمل کنند زیرا مشکلات جبران ناپذیری برای آن ها به وجود خواهد آمد :

بیماران دیابتی

بیماران لوپوس

بیماران دارای فشار خون بالا

بیماران دارای عفونت های تبخالی

افراد سیگاری ( این افراد نیاز به زمان بسیار طولانی برای ترمیم زخم های لب دارند.)

نکات مهم برای پیشگیری از عوارض پروتز لب

متاسفانه بسیاری از افراد فقط به فکر زیباتر شدن هستند. میخواهند با کمترین هزینه به حداکثر زیبایی دست پیدا کنند. به همین دلیل به سراغ مواد ارزان قیمت و محیط های نامناسب می روند و نتیجه ای جز نارضایتی نخواهند داشت. در انجام عمل پروتز نکات زیر را در نظر بگیرید.

ژل های مرغوب و گران قیمت

برخی از افراد به سراغ ژل های ارزان قیمت می روند و به مجوز بهداشت آن ها دقت نمیکنند. این نکته مهم را در نظر بگیرید که اگر میخواهید از عوارض پروتز و تزریق ژل در امان بمانید باید از ژل های مرغوب استفاده کنید. این ژل ها دارای مهر وزارت بهداشت هستند. قیمت ژل های مرغوب و با کیفیت بالاست.  پس در پرداخت هزینه برای آن خساست به خرج ندهید. ژل هایی که به نام ژل پاژ و یا ژل های مادام العمر شناخته میشوند نامناسب ترین گزینه برای تزریق خواهند بود و به هیچ عنوان نباید از آن ها استفاده کرد.

مکان تزریق ژل

متاسفانه امروزه بسیاری از آرایشگاه های زنانه اقدام به تزریق ژل برای خانم ها میکنند. این محیط ها نامناسب ترین فضا برای تزریق است. زیرا انجام این کار نیاز به محیط استریل و پزشک متخصص دارد. آرایشگاه های زنانه محیطی غیر پزشکی هستند که انجام عمل پروتز در آن ها موجب بروز عوارض بسیار جدی برای شما خواهد بود.

مکان تزریق ژل

مراقبت های بعد از انجام عمل پروتز

کمپرس یخ

بعد از انجام عمل لب ها دچار التهاب و تورم میشوند. برای کاهش و از بین بردن این التهابات باید بلافاصله بعد از اتمام عمل کمپرس یخ را بر روی لب هایشان قرار دهند . این کار را چند روز پیاپی انجام دهند تا ورم لب ها از بین برود.

استفاده از مرطوب کننده لب

بعد از تزریق لب ها دچار خشکی میشوند. بهتر است برای برطرف کردن این خشکی بلافاصله بعد از آن از بالم لب و مرطوب کننده ها استفاده کنید تا پوست لب شما نرم شود.

عدم استفاده از مواد آرایشی

یکی از مواردی که خانم ها بعد از پروتز لب آن را نادیده میگیرند عدم استفاده از مواد آرایشی به خصوص رژ لب است. اگر میخواهید از بروز عفونت در لب ها جلوگیری کنید حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از انجام عمل از زدن رژ لب اجتناب کنید.

دوری از نور شدید خورشید

بهتر است تا ۴۸ ساعت بعد از انجام عمل پروتز از قرار گرفتن در برابر تابش شدید آفتاب بپرهیزید. زیرا اشعه های مضر آفتاب بر کیفیت پروتز و ژل تاثیر میگذارد.

اجتناب از ورزش های سنگین

علاوه بر مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم باید از ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از انجام عمل یا تزریق از ورزش های سنگین خودداری کنید. اگر ورزش هایی مانند صخره نوردی , دو میدانی و… را بلافاصله بعد از انجام عمل ادامه دهید موجب خواهید شد که عوارض جدی تری به سراغ تان بیاید.

دوران نقاهت

دوران نقاهت عمل پروتز یک هفته است. اگر تمام مواردی را که در بالا به آن ها اشاره کردیم (کمپرس های سرد , عدم ورزش سنگین , قرار نگرفتن در برابر تابش آفتاب) را رعایت کنید بعد از یک هفته میتوانید به زندگی روزمره خود ادامه دهید. اما در طی دوره های سه ماهه و شش ماهه باید توسط پزشک متخصص ویزیت شوید تا شرایط شما به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

ارسال دیدگاه