تعریف و مقایسه آبرسان و مرطوب کننده

تعریف و مقایسه آبرسان و مرطوب کننده

در این مقاله به تعریف و مقایسه آبرسان و مرطوب کننده می پردازیم و اهمیت آنها برای پوست را درمی یابیم. با ما همراه باشید.

مرطوب کننده پوست چیست؟

مرطوب کننده پوست، ترکیبی است در اشکال کرم، یا پماد و یا مایع که به واسطه داشتن مواد خاص در فرمولاسیون خود، با ایجاد یک لایه محافظت کننده و حائل بر روی پوست اولا از تبخیر رطوبت لایه های سطحی و حتی داخلی پوست جلوگیری کرده و ثانیاً سبب نرمی بیشتر پوست می شود و این نقطه نظر کاملا با محصولات آب رسان پوست متفاوت هستند.

آبرسان پوست چیست؟

آبرسان پوست

آبرسان پوست بطور کلی ترکیبی جاذب رطوبت (جذب کننده ملکولهای آب بواسطه داشتن یک یا چند گروه هیدروکسیل، آبدوست، و ایجاد پیوند هیدروژنی با آب) است که با با داشتن فرمولاسیون خاص  (دارای چربی برای پوست های خشک و فاقد چربی برای پوست های چرب و با حداقل چربی برای برای پوست های معمولی)، این محصولات بسیار سبک تر و لایت تر از محصولات مرطوب کننده بوده و عمدتا به بشکل مایعی که جذب بالا دارد با داشتن ترکیباتی چون هیالورونیک اسید و … ، رطوبت و آب مورد نیاز پوست را تامین میکند.

من نیاز به مرطوب کننده ندارم !!

مرطوب کننده

بسیار دیده میشود که افراد به دلیل عدم آگاهی های لازم ابراز می کنند پوست من به این کرم ها نیاز ندارد و یا ما از ژن خوبی برخورداریم، یا کلا پوستم به این چیزها نیاز ندارد، یا حتی پوست من چرب هست و نباید ازین کرم ها بزنم،  یا از روغن های سنتی استفاده میکنم و…

همانطور که بدن ما روزانه به صبحانه، نهار و شام و حد اقل یک و نیم لیتر آب نیاز دارد، پوست ما هم نیامند تغذیه رسانی و آب رسانی است باید به این مساله دقت کنیم که آب رسان و مرطوب کننده مکمل هم هستند نه جایگزین.

پس با آگاهی از نوع پوست خودمان باید به نیازهای پوستمان پاسخ درست و به جا بدهیم. حتی افرادی که پوست های چرب دارند حتما، باید از آب رسان ها و مرطوب کننده ها ی فاقد چربی استفاده کنند چرا که عدم استفاده این دو، میتواند باعث چرب تر شدن و حتی دهیدراته شدن پوست آنها بشود.

افرادی که پوست مختلط دارند با توجه به میزان چربی و خشکی در نواحی تیزون و ویزون چهره خود و با دقت و مطالعه ترکیبات آبرسان و مرطوب کننده و نیاز سنجی پوستشان باید از هردو کرم مورد نظر استفاده کنند. و این نکته را نیز به یاد داشته باشید که وظیفه اصلی و مأموریت آب رسان و مرطوب کننده با کرم های مغذی و قوی متفاوت است.

چرا مرطوب کننده و آب رسان مکمل هم هستند؟

کرم

آبرسانی کردن پوست آن را با طراوت و لطیف میکند اما اگر از مرطوب کننده استفاده نشود این لطافت موقتی است. وظیفه اصلی مرطوب کننده ایجاد یک لایه روی پوست است تا از تبخیر آب زیر پوست جلوگیری کند و دوام آب رسان را بالا برده و طولانی مدت کند.

پوست خشک همان پوست دهیدراته است؟

پوست خشک

پوست خشک و پوست دهیدراته ظاهر مشابه به یکدیگر دارند و این باعث میشود که فرد دچار سوتفاهم شده و شخص در انتخاب کرم مناسب اشتباه تصمیم گیری کند.

پوست خشک یکی از انواع تایپ های پوستی هست که فرد با آن متولد میشود و این به معنی ترشح کمتر و ذاتی سبوم در لایه پوست آن فرد هست. پوست فرد به مرور زمان میتواند دستخوش تغییراتی شود مثل دهیدراته شدن.

اما دهیدراته شدن یعنی چی؟ دهیدراته به پوستی گفته میشود که کمبود آب دارد. حتی پوست های چرب و مختلط هم میتوانند دچار دهیدراتگی شوند.

چطور بفهمم پوستم دهیدراته شده است؟

علایم پوست دهیدراته:

  1. ظاهر کدر و غیر شاداب و لک دار
  2. دچار قرمزی و التهاب و پوسته پوسته
  3. ظاهری زبر و خشن و حساس
  4. مستعد جوش (به دلیل خشک شدن پوست مغز فرمان ترشح چربی بیشتر میدهدو چربی اضافه ایجاد جوش میکند)
  5. چین و چروک

علت دهیدراته شدن پوست:

آفتاب، استحمام های طولانی و حمام با آب داغ، بالا رفتن سن، آب و هوا، باد، سرما ، آلودگی های محیطی، کم آب خوردن، استفاده از محصولات مراقبتی نادرست مثل محصولات ضد جوش قوی، لایه بردارها، اسکراب های خشن، بعضی داروها و….

هیدراته کردن پوست با آب!

 

پوست با آب

کم آبی بدن قطعا بر پوست هم تاثیر میگذارد. پوست یکی از راههای تشخیص عارضه ها و بیماری های درونی است و کم آبی پوست هم منشا درونی و هم منشا بیرونی دارد.

برخی افراد با نوشیدن مداوم چای و قهوه تلاش بر جبران این کم آبی درونی را دارند اما در واقع این دو مصرف بیش از حد این مایعات نه تنها به سلامت بردن بلکه به ایجاد بیماری های گوارشی، خونی و پوستی می انجامد.

تنها نوشیدن آب میتواند به آبرسانی کل بدن و پوست کمک کند. هر فرد در طول روز باید حدود ۲ تا ۳ لیتر یا ۸ لیوان آب برای آب رسانی کامل بدن بنوشد.

ارسال دیدگاه