فواید سرم صورت

سرم صورت چیست و بهترین سرم برای هر نوع پوست کدام است؟

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد ندانید سرم صورت چیست؟ ؛ اما ما اینجا هستیم تا این انواع محصولات مرافبتی و تفاوت آنها را به شما معرفی و بازگو کنیم. شاید برخی از افراد چندین سرم صورت در خانه داشته باشند اما تفاوت آن را با روغن صورت یا مرطوب‌کننده ندانند. شاید شما هم این سؤال را در ذهن داشته باشید که آیا سرم صورت همان مرطوب‌کننده است؟ یا آیا سرم صورت همان روغن صورت است؟ در ادامه با سرم صورت، این محصول مراقبت از پوست قدرتمند آشنا می‌شویم.

سرم صورت چیست؟

سرم صورت یک محصول مراقبت از پوست است که شما می‌توانید بعد از پاک کردن پوست خود با استفاده از یک محلول پاک کننده میسلار مرغوب، آن سرم را روی پوستتان اعمال و استفاده نمایید  اما باید این کار را قبل از مرطوب کردن پوست انجام دهید. سرم برای رساندن عناصر مغذی قدرتمند به لایه های عمقی تر پوست مناسب است زیرا از مولکول‌های کوچک ساخته‌شده که می‌توانند به عمق پوست نفوذ کنند و غلظت بسیار بالایی از مواد مغذی تشکیل‌دهنده را به لایه های پوست برسانند. این موضوع، سرم را به ابزاری قوی برای حل نگرانی‌های خاص پوستی مانند چین‌وچروک‌ها تبدیل کرده است. علاوه بر این، با استفاده از سرم­ها می‌توان با پیری پوست خداحافظی کرد.

سرم­های صورت در حوزه مراقبت از پوست، جزو تقویت‌کننده‌های قوی پوست به شمار می‌روند. این محصولات با مقادیر بیشتری از مواد تشکیل‌دهنده فعال، فرمول‌بندی شده‌اند و از آنجایی که سبک‌تر از کرم‌های معمول و مرسوم برای صورت هستند، می‌توانند به پوست شما، عمیق و عمیق‌تر نفوذ کنند و یک تفاوت آشکار ایجاد کنند. به طور معمول، می‌توان از این سرم­ها، به صورت روزانه و قبل از مرطوب کردن پوست استفاده کرد و می‌توان گفت که این سرم­ها همه‌کاره هستند و می‌توان آن‌ها را به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال می‌توان این سرم­ها را به مرطوب‌کننده ­ها، کرم‌های شب و ماسک‌ها، برای افزایش قدرت آن‌ها، اضافه کرد. علاوه بر این، می‌توان از این سرم­ها به عنوان درمان نقطه‌ای برای مناطق دارای اشکال یا به عنوان یک ژل آب‌رسان برای پوست‌های چرب استفاده کرد. با استفاده مداوم از سرم­های صورت، می‌توان نتایج آشکاری را بر روی پوست دید که ممکن است با استفاده از اکثر کرم‌ها یا لوسیون­ها، چنین نتایجی دیده نشود. در ادامه با تفاوت سرم صورت با مرطوب‌کننده­ها و روغن صورت آشنا می‌شویم.

آیا سرم صورت یک مرطوب‌کننده است؟

در پاسخ به این سؤال می‌توان هم گفت بله و هم خیر. سرم­ها می‌توانند پر از عناصر تشکیل‌دهنده مرطوب‌کننده باشند (مثل اسید هیالورونیک، سرامیدها) که به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کنند. اما این باعث نمی‌شود که سرم­ها را همان مرطوب‌کننده­های مرسوم به حساب آوریم. لوسیون­های صورت و کرم‌ها غنی‌تر هستند و یک مانع روی سطح بالایی پوست ایجاد می‌کنند.

تفاوت بزرگ بین سرم­ها و مرطوب‌کننده ­ها، مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها است. سرم­ها از مواد تشکیل‌دهنده آب‌رسانی مانند وازلین و روغن‌های معدنی که اغلب مواد تشکیل‌دهنده مرطوب‌کننده­ها هستند و برای حفظ آب از تبخیر آن بر روی پوست به کار رفته‌اند. سرم­ها همچنین حاوی پرکننده‌ها، ضخیم کننده‌ها و عوامل روان کننده هستند. دومین تفاوت مهم این است که سرم­ها به دو دلیل می‌توانند به طور موثر‌تری در پوست شما کار کنند. در مرحله اول، چون سرم­هااز ترکیبات متشکله ی با ذرات کوچک‌تر درست شده اند، و به همین دلیل در سطوح سلولی عمیق‌تری از سطح پوست نفوذ می‌کنند. همچنین، چون سرم­ها حاوی ذرات درشت ملکول که در مرطوب‌کننده­ها وجود دارد نیستند، مواد تشکیل‌دهنده فعال در سرم، سریع در پوست شما نفوذ می‌کنند و می‌توانند ضمن جذب سریعتر؛ کارآیی و تأثیر بیشتری داشته باشند. بنابراین، مزیت سرم این است که غلظت بالایی از مواد تشکیل‌دهنده فعال را فراهم کرده و نفوذ  بیشتر و عمقی تری را برای پوست ایجاد می‌کند، به بیان دیگر؛ رساندن مواد مغذی مفید و آب‌رسانی فعال به عمیق‌ترین لایه‌های پوست که مرطوب‌کننده­ها توانایی نفوذ به آن را ندارند، اصلی ترین وظیفه سرم های پوست صورت است.

سرم صورت چیست؟

تفاوت بین سرم و روغن صورت چیست؟

این سؤال،  سؤال خوبی است. ابتدا بگذارید بگوییم که ما هم سرم­ها و هم روغن‌ها را دوست داریم. هر دوی این محصولات، با اینکه فرمول‌بندی آن‌ها متفاوت و متمایز از یکدیگر است اما استفاده از هردوی اینها؛ یک روش شگفت‌انگیز برای تغذیه پوست و رسیدن به اهداف مراقبت از پوست هستند.

سرم­های مرسوم بر پایه آب Water Base هستند. اگرچه، با افزایش روند رشد روغن صورت ، روغن‌های بسیاری به عنوان سرم به بازار آمده‌اند. در حالت کلی می‌توان گفت که دو نوع سرم، یعنی سرم­های بر پایه آب و سرم­های بر پایه روغن solution base وجود دارند. سرم­های بر پایه آب، به لایه های عمقتری از پوست نسبت به کرم می‌روند و از این نظر بسیار مهم هستند. آن‌ها لایه داخلی پوست را تغذیه می‌کنند زیرا مولکول‌های بسیار کوچکی دارند و قادرند به عمق پایین تری از لایه های پوست نفوذ کنند. سرم­های بر پایه روغن، به بالای مرطوب‌کننده می‌روند زیرا دارای مولکول‌های بزرگ‌تری هستند.

تا اینجا با تفاوت سرم با مرطوب‌کننده­ها و روغن صورت آشنا شدیم. برای انواع پوست و برای انواع مشکلات پوستی، سرم های خاصی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته می‌شود.

  • برای مقابله با خطوط ریز، چین‌وچروک و افتادگی در پوست، استفاده از سرم­های ضد پیری مناسب است:

بهترین سرم­های ضد پیری موجود در بازار حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌ای هستند که سرعت گردش سلولی را افزایش می‌دهند، تولید کلاژن را بالا می‌برند و حالت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشند. آنتی‌اکسیدان‌ها، مانند ویتامین C، به مبارزه با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد می‌پردازند که منجر به پیری زودرس پوست می‌شوند. برخی نیز باعث سفت شدن پوست و کمتر دیده شدن خطوط و منافذ می‌گردند. عناصر اصلی تشکیل‌دهنده این نوع سرم­ها، رتینول، آنتی‌اکسیدان‌ها، پپتیدها، سلول‌های بنیادی و عوامل رشد هستند.

  • برای مقابله با کدری پوست، سرم­ها و کرمهای روشن‌کننده مناسب است:

بسته به عنصر فعال، سرم­های روشن‌کننده با مهار چندمرحله‌ای در طول مسیر رنگ‌دانه‌های تیره کارایی خود را اعمال می‌کنند ( عناصر مختلف، مراحل مختلفی را در طول مسیر مهار می‌کنند) یا با تسریع بازسازی سلول، بهبود بافت پوست و درخشش یک پوست کهنه و پیرشده کار می‌کنند. عناصر اصلی تشکیل‌دهنده این نوع سرم­ها و کرم های روشن کننده ، گلیکولیک اسید، ویتامین C، آربیوتین، اسید کوجیک، عصاره شیرین‌بیان، نیاسینامین و اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند.

  • برای پوست کاملاً خشک، سرم­های آب‌رسان مناسب هستند:

سرم­های آب‌رسان یک رویکرد دوجانبه برای بازگرداندن سطح مناسب رطوبت پوست را به شما ارائه می‌دهند. اول اینکه آن‌ها پوست شما را برای جلوگیری هدر رفتن رطوبت تعمیر و مرمت می‌کنند. سپس، رطوبت را به پوست به کمک پیوندهای محکم به سلولهای پوست شما می‌چسبانند. از این سرم استفاده کنید تا تآثیر بیشتری از یک مرطوب‌کننده پوست شاهد باشید و اگر پوستی چرب دارید، به تنهایی از این سرم استفاده کنید. عناصر تشکیل‌دهنده این سرم، هیالورونیک اسید، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین B5، گلیسیرین و روغن‌های ضروری هستند.

این سرم­ها معمولاً برای کاهش قرمزی، خارش و احساس سوزش طراحی شده‌اند و در ارتباط با پوست‌های واکنش‌پذیر و حساس، سرم­های التیام­بخش به طور کلی بسیار ملایم هستند و با مواد گیاهی و طبیعی ضدالتهابی و بدون تحریک‌کننده‌های بالقوه فرمول‌بندی شده‌اند. عناصر اصلی تشکیل‌دهنده این سرم­ها، بابونه، اسطوخودوس، آلوئه ورا، آرنیکا و گل همیشه بهار هستند.

  • برای مقابله با نقاط تیره و منافذ بزرگ، سرم­ها و کرم های تسریع‌کننده درخشندگی مناسب هستند:

این سرم­ها با داشتن عناصری مانند آلوئه ورا، گورگیاه و شیرین‌بیان، این محصول چندکاره چهره‌ای هموارتر به شما می‌دهد و خطوط ریز سطحی، تاریکی و چین‌وچروک پوست را کاهش می‌دهد. اگر روزانه از این سرم استفاده شود، این درمان اسید گلیکولیک چندمنظوره، پوستی صاف‌تر و درخشنده‌تر به شما می‌دهد. عناصر اصلی تشکیل‌دهنده در این کرم، ۵ درصد اسید گلیکولیک، شیرین‌بیان، گور گیاه و آلوئه ورا هستند.

برچسب ها: سرم صورت، مراقبت از پوست، سرم روشن­کننده، سرم ضد پیری، سرم التیام­بخش

نوشته های مرتبط

کرم های آرایشی
پاکسازی صورت
پاکسازی پوست در منزل
پاکسازی پوست
راز جوانی
پوست پیر

ارسال دیدگاه